Jdi na obsah Jdi na menu
 


Desatero komunikace s osobami se sluchovým postižením

31. 3. 2010

Zásady komunikace s osobami se sluchovým postižením - leták ZDE

 

Desatero kontaktu se sluchově postiženými

 

 

1. Při rozhovoru se sluchově postiženým vyslovujte zřetelně, nezvyšujte hlas a neměňte rytmus řeči.

 

2. Neoslovujte sluchově postiženého zezadu ani ze strany. Dbejte na to, aby Váš obličej viděl dobře zepředu. Jen tak může odezírat pohyb rtů a správně porozumí tomu, co chcete říci.

 

3. Mnohdy ani dobře slyšící není schopen vnímat potřebné informace, mluví-li více lidí najednou nebo když hovor ruší hudba nebo hluk. Vnímat řeč pomoci sluchadla a přitom odezírat je značně namáhavé. Proto, pokud je to možné, při jednáních se sluchově postiženými vypněte všechny zdroje hluku.

 

4. Ujistěte se kontrolními otázkami, že Váš partner všemu dobře porozuměl. Potřebné informace opakujte bez nervozity, případně změňte stavbu věty nebo použijte jiných slov.

 

5. Je-li sluchově postižený ve společnosti dalších osob, dbejte na to, aby se zúčastnil rozhovoru. Sdělte mu, o čem je řeč, a neváhejte použít i krátkého písemného sdělení.

 

6. Na pracovišti nenechávejte sluchově postiženého bez pomoci. Postarejte se o to, aby obdržel všechny nezbytné informace a důležitá sdělení.

 

7. Nezapomínejte ani v zápalu vzájemné diskuse na to, že rozhovor vyžaduje od sluchově postiženého plné soustředění, které vyvolává brzy únavu. Tzv. oddechový čas při vážných jednáních s povděkem přijímají i dobře slyšící.

 

8. Záleží-li Vám alespoň trochu na mezilidských vztazích, povzbuzujte sluchově postiženého, aby využíval všech možných kompenzačních pomůcek a prostředků sociální rehabilitace ( jde o různá signalizační zařízení – bytové zvonky, budíky apod. správné nastavení sluchadla, kontrolu zdrojů napětí, pravidelné návštěvy ušního lékaře – foniatra, sluchový trénink, opakování kurzu odezírání, atd.) Sami se můžete účastnit kurzu znakového jazyka a naučit se základní komunikační prvky.

 

9. Indukční smyčky v konferenčních a společenských sálech, divadlech, kinech a kostelech usnadňují sluchově postiženým vnímání pořádaných akcí. I Váš osobní zájem napomůže tomu, aby tato zařízení byla nainstalována a udržována v provozu.

 

10. Pokuste se vmyslet do situace sluchově postiženého. Tak snáze porozumíte jeho potřebám, někdy třeba i jeho překvapivým reakcím.

...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Převzato z publikace Desatero kontaktu se zdravotně postiženými, vydal Olomoucký kraj 2005.