Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hradecký spolek neslyšících
 

je členskou organizací Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR se sídlem v Praze. Hradecký spolek neslyšících (HSN) je nestátní nezisková organizace a od 30. 4. 1994 občanským sdružením. HSN má vlastní volený výbor.

Při HSN vznikla v roce 2007 poradna se jménem Centrum sociálních služeb pro sluchově postižené osoby - zde byly poskytovány sociální služby do konce roku 2013.

Od 1. 1. 2014 neposkytuje HSN sociální služby z důvodu legislativních změn. Služby ve stejném rozsahu poskytuje nově založená organizace Hradecké centrum pro osoby se sluchovým postižením o.p.s. Více na www.hradeckecentrum.cz

HSN má nadále vlastní spolkovou činnost, která je financována z vlastních zdrojů organizace (členské příspěvky). Jedná se např. o tyto akce: pravidelná klubová setkání, besedy Klubu důchodců, výlety, oslavy Dne matek, Mezinárodního dne dětí a Mezinárodního dne neslyšících, velikonoční a vánoční posezení, Mikulášská besídka, karnevaly a další.

 

Něco z historie:

Dne 6. července 1919 se hluchoněmí sešli v Ústavu hluchoněmých v HK a na své schůzi chtěli založit podpůrný spolek a následovat tak hluchoněmé z jiných velkých českých měst. Cesta nebyla jednoduchá, ale dne 10. března 1920 byly schváleny Stanovy a v roce 1921 byl založen Východočeský podpůrný spolek hluchoněmých v Hradci Králové.
 

Více o historii HSN ZDE.