Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekondiční pobyt nedoslýchaví v Janských Lázních

15. 9. 2008

Kurz odezírání, odborné přednášky, masáže, výlety, aktivní odpočinek – tak strávili nedoslýchaví senioři z Hradce Králové a okolí rekondiční pobyt v Janských Lázních.

 

Týdenní rekondiční pobyt pro nedoslýchavé osoby se uskutečnil od 6. 9. do 13. 9. 2008 v hotelu Siréna v Janských Lázních a pro své klienty jej uspořádalo SNN v ČR – Hradecký spolek neslyšících - Centrum sociálních služeb pro sluchově postižené osoby za finanční podpory Magistrátu města Hradec Králové.

Každodenní odborný program pobytu se skládal z kurzu odezírání a přednášek zaměřených převážně na oblast sluchového postižení (sluchové vady, sluchadla, kompenzační pomůcky, související legislativa aj.). Během pobytu mohl každý účastník dále využít individuální konzultaci s přítomnou sociální pracovnicí Centra. Zejména však docházelo k výměně osobních zkušeností mezi jednotlivými účastníky.

Jako doplňkový program tohoto rekondičního pobytu byly pro zájemce zajištěny masáže či vířivé koupele na Obchodní akademii pro tělesně postižené. Dále byly pořádány společné výlety po okolí a každý měl možnost zbylý volný čas trávit podle svých vlastních představ.

Dle slov samotných účastníků se pobyt vydařil a byl pro ně přínosný, a to nejen díky relaxaci v přírodě východních Krkonoš. Účastníci měli možnost posílit a procvičit svou schopnost odezírat, a také získali mnoho nových potřebných informací. Velmi důležité pro ně bylo společné setkávání s dalšími osobami se stejným handicapem a vzájemná výměna zkušeností, které se zpravidla týkaly bariér každodenního života, jež sluchové postižení přináší.

Pobyt měl význam i pro doprovázející rodinné příslušníky. Také oni mohli v kurzu zlepšit svou artikulaci a posílit tak své kompetence v komunikaci s nedoslýchavou osobou. Hlavně ale měli možnost hlouběji proniknout do problematiky života se sluchovou vadou, protože i oni denně prožívají nejen komunikační obtíže spolu s osobami se sluchovým postižením.