Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekondiční pobyt neslyšících v Poděbradech

17. 10. 2008

V pondělí den 29.9.2008 se neslyšící z HK a okolí sešli v HK na hl. vlakovém nádraží. S neslyšícími jela na pobyt sociální pracovnice Centra sl. Hottmarová Lucie. Odjezd vlakem v 10.08 hodin do Poděbrad. V Chlumci n. Cidlinou přistoupila pí. Vysučková. V Poděbradech čekal p. Hampl s pí. Pavlíkovou.

Ubytování bylo v penzionu Purkyně. Všichni bydleli na dvoulůžkových pokojích ve třetím patře. V penzionu byly tři klubovny s televizí. Každé ráno se někteří neslyšící účastnili ranní rozcvičky se sl. Lucií. Na snídaně, obědy a večeře se docházelo do hotelu Libuše asi 400m. Vařili tam moc dobře. Každý si mohl vybrat ze 4 jídel.

V úterý 30.9. odpoledne šla celá skupina do Muzea krále Jiřího z Poděbrad, kde je vystavena stálá expozice. Odpoledne přijela tlumočnice pí. Krúpová.

Večer se všichni sešli v klubovně, kde se mohli v televizi podívat na Zprávy v českém znakovém jazyce. V úterý se neslyšící dívali na televizi na seriál Ordinace v růžové zahradě, který pí. Krúpová tlumočila do znakového jazyka.

Ve středu 1.10. dopoledne byla sjednána prohlídka skláren Blažek, bohužel situace se zkomplikovala a tak neslyšící viděli alespoň obchod s výrobky firmy. Odpoledne byla v hotelu G-Rex lékařská přednáška na téma "Lázně Poděbrady a zdravý životní styl". Tlumočila pí. Krúpová.

Ve čtvrtek 2.10. se většina neslyšících vydala vlakem na výlet do vesničky Ostrá, kde má svůj obchod firma Botanicus. Tato firma pěstuje různé rostliny a z nich vyrábí mýdla, vonné oleje, koupelové soli a mnoho dalšího. U tohoto obchodu je i vesnička historických řemesel. Ta byla již v tuto roční dobu (po sezóně) zavřená. Neslyšícím se ve voňavém obchodě moc líbilo. Cestou zpět na vlak se zastavili v hospůdce na kávu. Večer byl v televizi opet oblíbený seriál a tlumočit do znakového jazyka se pokusila sl. Hottmarová.

V pátek 3.10. ráno a dopoledne většina neslyšících využila nabídky léčebných procedur a volný čas si užili v perličkové koupeli či s masáží.

V pátek odpoledne byl volný program a tak se malá skupinka neslyšících vydala do Galerie Ludvíka Kuby, kde právě probíhala výstava Larryho Krkošky s názvem "Příběhy z mědi a opálu". Večer nakoupila pí. Vysučková slané pohoštění a červené víno a v klubovně byl malý večírek.

V sobotu 4.10. odjížděla z Poděbrad pí. Vysučková a na návštěvu neslyšících v Poděbradech přijel z Prahy p. Mesner. Na odpoledne byla naplánována plavba lodí. Byl to příjemný výlet.

V neděli 5.10. bylo výjimečně velmi krásné počasí a tak se neslyšící rozdělili do menších skupinek a strávili volný čas dle svého rozhodnutí - na procházce u řeky krmili kachny a labutě nebo si šli posedět do cukrárny. Jako skoro každý večer se všichni sešli v klubovně a hráli se hry. Koupilo se i červené víno a slané pohoštění a byl uspořádán rozlučkový večírek. Sl. Hottmarová rozdala svým klientům drobné dárky a pamětní listy a od neslyšících dostala krásný voňavý dárek z obchodu Botanicus.

V pondělí 6.10. se na nádraží v Poděbradech všichni rozloučili a odjeli plni zážitků do svých domovů.

Myslím, že se rekondiční pobyt velmi vydařil, i když nám počasí moc nepřálo.