Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekondiční pobyt neslyšících - Velké Losiny

31. 1. 2009

Rekondiční pobyt neslyšících ve Velkých Losinách

 

Podzimního pobytu v podhůří Jeseníku, ve Velkých Losinách, se účastnilo 13 osob. Všichni účastníci se sešli v pátek v podvečer v lázeňském domě Šárka. Zde také probíhala lázeňská péče a psycho-rehabilitační aktivity.

 

Během čtyřdenního pobytu, od pátku 24.10. do úterý 28.10. 2008, měli neslyšící možnost prožít společně se svými přáteli bohatý program, který byl zaměřen na celostní rehabilitaci. Neslyšící osoby mají během každodenního života velice málo možností prožívat chvíle v  prostředí bez komunikačních či informačních bariér. Právě pořádané pobyty mají za úkol poskytnout takové podmínky, které tyto překážky minimalizují.

 

Každý den byl zahájen rozcvičkou, všichni si prošli klasickými lázeňskými procedurami. Velice zajímavá a poučná byla prohlídka místní Ruční papírny a muzea papíru. První zmínka o ní se datuje roku 1596. Návštěvou v  Zámku Velké Losiny se neslyšící návštěvníci seznámili nejen s jeho historií, ale i s čarodějnickými procesy. Oblast Šumperka tím byla známa a také o tom byla Václavem Kaplickým napsána kniha Kladivo na čarodějnice a natočen stejnojmenný film. Protože na prozkoumání celého okolí Velkých Losin nebylo mnoho času, vybrali jsme si k prohlídce ještě Veteran muzeum a ZOO park u Havlíčků v Rapotíně u Šumperka a cestou zpět jsme se zastavili v Maršíkově a prohlédli si nádherný dřevěný kostel, který je po celkové vnější rekonstrukci. Večery pak patřily hodnocení uplynulého dne. Špatný televizní signál zde neumožňoval plynulý chod skrytých titulků, proto byly tlumočeny televizní pořady, které neslyšící pravidelně sledují. Všichni se s chutí také zapojovali do vzdělávacích a paměťových her a jeden z účastníků, pan Vladimír Švec, zorganizoval turnaj ve hře karet JOKER. Celý pobyt byl ukončen příjemným rozlučkovým večerem.

 

Zájem o program, dobrá nálada a spokojené tváře účastníků vypovídaly o tom, že podobné programy jsou pro ně velice důležité a mají obrovský význam pro jejich osobnostní růst, posílení sebevědomí a pocit sounáležitosti.

 

Za to, že neslyšící mohou využívat těchto programů děkujeme společnosti Lesy ČR, s.p. a Statutárnímu městu Hradec Králové.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Rekondiční pobyt Velké Losiny