Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žiju stejně jako Ty, aneb poznejme se navzájem

TISKOVÁ ZPRÁVA:

Zeptali jsme se za vás Hany Potměšilové, ředitelky NFOZP a Marka Šimůnka, ředitele Úřadu pro grantovou politiku a vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví města Hradec Králové:
 
Žiju stejně jako Ty!, to je trochu provokativní název…
HP: Odpovím otázkou. Zdá se Vám nevidomý lezec na vysoké skále málo provokativní? Přijde vám člověk ochrnutý na půl těla po mozkové příhodě, který se vzdělává a pracuje fyzicky velmi těžce, málo provokativní? Ano, chceme provokovat, ale v žádném případě ne ve zlém. Rádi bychom ukázali, že mezi sebou máme sice hendikepované spoluobčany, ale jsou to lidé jako my, jsou mezi námi, žijí stejně jako my. Mají bohužel často ztížené životní podmínky, které způsobuje jejich zdravotní stav.       
I přes tyto problémy dokáží to, na co často zdraví lidé ani nepomyslí. Je lhostejné, zda je to vzdělávání, zaměstnání nebo sportovní, či umělecké aktivity. Důležité je, že jsou aktivní a překonávají nejenom sami sebe, ale často a s oblibou i nás zdravé.
 
 
 
Proč se festival uskutečnil v Hradci Králové a ne opět v Praze?
HP: Tým NFOZP se rozhodl vyjet se svým festivalem do regionů a upozornit na města, místa v naší republice, která umí dobře pracovat v sociální oblasti a mají případně projekt, který stojí za to ukázat celé republice. Tím regionem, který nám přišel nejaktivnější, je právě Královéhradecký kraj a město
 
Hradec Králové. Zalíbil se nám také nápad královéhradeckého festivalu sociálních služeb Poznejme se navzájem a proto jsme se rozhodli včlenit ho do naší akce Žiju stejně jako Ty!
 
Co tedy ten letošní, čtvrtý ročník festivalu bez hranic Žiju stejně jako TY! přinesl?
MŠ: Na akci se představilo na šest desítek společností, které mají zkušenosti s integrací, vzděláváním a zaměstnáváním znevýhodněných skupin obyvatel nejen z našeho kraje. Na festivalu si každý mohl zkusit změřit s nimi síly nejenom ve sportovních disciplínách, ale na své si také přišli milovníci divadel, kreativních dílen nebo podnikání.
HP: Návštěvníci se také dozvěděli, jakým způsobem si najít práci, co dobrého umí poskytovatelé sociálních služeb, kde hledat podporu pro svoje projekty. 
 
Kdo akci podpořil?
HP: Svým hudebním vystoupením se do akce zapojili například Buty, Olga Lounová, Clou, T-Bass, Standby. Nejen do sportovních disciplín se zapojili automobilový závodník Michal Matějovský, Honza Říha - fenomenální slepý horolezec a další.  Jsme rádi, že trvalým partnerem nám na akci je také VZP a společnost ICZ, která nejenže akci podporuje finančně, ale vždy na ni vyšle své zaměstnance v roli dobrovolníků a tím se stává součástí celého organizačního týmu.
 
 Když jsme u toho, na jaké aktivity přispívá Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením?
HP: Nadační fond nepřispívá na pasivní akce. Tato je toho příkladem, že „rozhýbáme davy“: představujeme znevýhodněné skupiny obyvatel jinak. Pro náš fond je velmi důležité přispívat pouze na takové projekty, které vedou skutečně k zaměstnání, k trvalému pracovnímu uplatnění lidí v produktivním věku. Díky tomu vznikl také projekt ochranné značky Práce postižených, která je součástí Národní politiky kvality.
 
 
Co byste vzkázali všem, kteří se letošního ročníku neúčastnili?
MŠ: Pokud přijdete s podnětným nápadem či aktivitou, která aktivity a nabídku sociálních služeb v Hradci Králové rozšíří, budeme jen rádi. Obraťte se na nás! Fandíme každému, kdo chce pomoci skupinám obyvatel, které naši pomoc potřebují.
 
HP: Já bych pro změnu oslovila každého, kdo by se chtěl připojit k činnosti  zaměstnávat zdravotně postižené a neví, jak na to. Nebojte se zaměstnávat spoluobčany se zdravotním znevýhodněním – budete překvapeni, jak šikovné, pracovité a loajální zaměstnance získáte! Navíc . Dát práci hendicapovaným je vždy lepší, než zvyšovat daně na vyšší sociální dávky.
 
Další informace o akci najdete na www.zijustejnejakoty.cz nebo na  www.nfozp.cz .
Reportáž o akci naleznete na http://www.youtube.com/watch?v=iHY3-BmeLhI.